Şubat Ayında Elektrik Tüketiminde Düşüş Ortaya Çıktı

Resmi açıklamalara göre geçtiğimiz günlerde elektrik enerjisi tüketiminde büyük bir artış olduğu gündeme getirilmişti. Basında yer alan haberlerde elektrik tüketiminin yükselmeye devam ettiği ve bu durumun çeşitli sıkıntılara yol açabileceği söyleniyordu. Fakat enerji tüketimi konusu mevsim şartlarına göre de değişebilen bir konu olduğu için durum daha farklı gelişti ve enerji tüketiminde rekor bir düşüş meydana geldi.

Her ay düzenli olarak rapor sunmakta olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş (TEİAŞ) Aylık Elektrik Tüketim İstatistikleri incelendiği zaman bu ay durumun oldukça ilginç olduğu gözüktü. TEİAŞ’ın yaptığı açıklamalarda Türkiye’nin en sıcak şubat ayını yaşadığı ve bu Şubat ayında elektrik tüketiminde büyük bir düşüşün yaşandığı söylendi.

Şubat Ayında Elektrik Tüketiminde Düşüş Ortaya Çıktı

Türkiye Genelinde Düşüş Yaşandı

Yayınlanan resmi açıklamalara bakıldığı zaman en sıcak geçen Şubat ayının bu yıl yaşandığı da ortaya çıktı. Şubat ayındaki elektrik tüketim oranları ise 21.14 milyar kilovat saat olarak kayıtlara geçmiş oldu.

Türkiye’nin genelinde yaşanan bu elektrik tüketimi düşüşünde sıcak havaların etkisi olduğu yetkililer tarafından bildirildi. Ayrıca bir önceki Ocak ayı ile karşılaştırma yapıldığı zaman %11 oranında bir düşüş olduğu görülüyor. Ocak ayına ilişkin tüketim verilerinde 23.79 milyar kilovat saat oranları tespit edilmişti.

38 bin 545 megavat olarak tespit edilen en yüksek ani puan değerleri 28 Şubat saat 19:00’da yapılan güncelleme ile 29 bin 599 megavat’e indirildi.