Temiz Enerji için Büyük Yatırım

Uluslararası Denetim ve Danışmanlık firması olan EY tarafından hazırlanan 46. Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi (RECAI) sonuçlarına göre, temiz enerji için yapılan yatırımlar geçtiğimiz yıl rekor seviyelerde ilerledi. Temiz enerjinin önemine vurgu yapan yetkililer, bu önemi vurgularken aynı zamanda yapılan yatırımlar ile enerjinin değerini bir kez daha kanıtlamış oldular.

Büyük ülkelerin, liderlerin ve iş adamlarının temiz ve yenilenebilir enerjinin üzerine çalışmalar göstermeye başlaması ve insanlık için önemini fark etmesi yatırımların artık bu alanda gerçekleşmesine yol açıyor.

temiz ve yenilenebilir enerji

Güneş Enerjisine Rekor Yatırım

2015 yılına ait olarak açıklanan raporlarda temiz ve yenilenebilir enerjiler arasında yer alan güneş enerjisine 161 milyar dolarlık yatırım yapıldığı açıklandı. Bu yatırımı hemen ardından 109 milyar dolar ile rüzgar enerjisi takip etti. Akıllı ve dijital depolama teknolojilerine ise 41 milyar dolar yatırım yapıldığı belirtildi. 2015 yılının yeşil tahvil ihracında ise 41.8 milyar dolara ulaşıldığı belirtildi.

Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir enerji kaynakları açısından oldukça büyük bir ülke olduğunu belirten araştırmacılar, Türkiye’nin temiz ve yenilenebilir enerji yatırımlarında önemli gelişmeler elde ettiğini belirttiler.

EY tarafından hazırlanan raporlarda, yenilenebilir enerjiye en fazla yatırım yapılan ülkelerin arasında Çin, ABD, Japonya, İngiltere ve Hindistan’da yer alıyor. Yatırım imkanları açısından Türkiye’nin de bu listede yer alması ise ülkemiz adına büyük bir gelişme olarak değerlendiriliyor.